Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie

Zwiedzanie Zamku Królewskiego i Muzeum Warszawy w ramach Akademii Kultury

Zadanie „Aktywizacja społeczna i zawodowa w CIS skutecznym narzędziem w drodze do zatrudnienia – kontynuacja” dofinansowane ze środków budżetu państwa, w ramach „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025. Edycja 2023” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Relacje uczestników.

„Legionowo, Warszawa 10.11.2023

Centrum Integracji Społecznej w Legionowie- wycieczka do Muzeum Historyczne Warszawy oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Szanowni Państwo Centrum Integracji Społecznej w Legionowie zorganizowało wycieczkę dla uczestników warsztatów do Muzeum Historii Warszawy oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.
Komentarze uczestników warsztatów gdy się dowiedzieli o wycieczce: „Wow, ale fajnie!”; „Super, zawsze chcieliśmy tam pojechać!”; „Interesujący pomysł!”.
Więc teraz o wycieczce:
Ruszyliśmy o godzinie 8 rano z dworca PKP autobusem w kierunku Warszawy.

Muzeum Historii Warszawy:
Muzeum powstało w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Muzeum Warszawy, oprócz siedziby w 11 staromiejskich kamieniczkach, prowadzi działalność naukowo-wydawniczą i wystawienniczą, dysponuje własnymi pracowniami konserwatorskimi, proponuje szeroką ofertę edukacyjną. W muzeum działa kino, organizujące seanse filmów o Warszawie oraz sklep z pamiątkami varsavianistycznymi.

Bardzo miłe zaskoczenie, dowiedzieliśmy się oraz zobaczyliśmy dużo eksponatów związanych z Warszawą, nie tylko zdjęcia czy obrazy. Muzeum, zlokalizowane przy Rynku Starego Miasta, zaskoczyło wielkością, wiele pomieszczeń bardzo dobrze wyposażonych i zorganizowanych. Historia Warszawy jest „burzliwa” ale i emocjonująca. Polecamy odwiedzić każdemu Warszawiakowi, i nie tylko, aby odwiedził Muzeum Historii Warszawy, bardzo miło spędzony czas z ogromną wiedzą o Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie:
Zamek Królewski w Warszawie to jedna z najważniejszych rezydencji królewskich w Europie. Jednak to nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz czy ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, a zawarty w nim ładunek symboliczny.

Zamek Królewski, ogromny budynek, „ojej będziemy cały zwiedzać” – jeden z komentarzy. Piękna budowla, historyczna. Zamek jest tak wielki, więc w dniu wycieczki obejrzeliśmy oraz dowiedzieliśmy się o historii króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski, zamek był jego główną siedzibą. Zamek oferuje cała historie pomieszczeń pałacowych króla. Można dowiedzieć się o wielkości króla jego panowania i zainteresowań oraz jego idoli, którym doświadczeń się kierował. Cudowny obiekt, to pomnik polskiej niepodległości. Jako historyczna siedziba królów, Sejmu, a także Prezydenta II Rzeczypospolitej stanowi swoisty pomost łączący polskie tradycje monarchiczne z republikańskimi. Tak jak Muzeum Warszawy, Zamek Królewski to obowiązkowy budynek do odwiedzenia.
Koniec zwiedzania, ok. g. 14, Wracamy do Legionowa, autobusem.
Oczywiście wszyscy uczestnicy: „idealna wycieczka” – dziękujemy Centrum Integracji Społecznej.
Tekst Szczepan Kiciński

Jaka piękna jest Warszawa!
Nie samą pracą Uczestnik CIS-u żyje – stąd dla zrównoważenia harmonii rozwoju osobistego i zawodowego silną grupa udaliśmy się na zwiedzanie i przypomnienie chwalebnej acz dramatycznej historii naszej stolicy.

W grupie 23 osób podziwialiśmy trasę od kolumny Zygmunta aż do placu Nowego Rynku, aby gościnnie być przyjętym w Muzeum Warszawskim. Ileż zdumiewających atrakcji: od zamierzchłej daty eksponatów po luksusowe wnętrza pamiętające okres powojennej renowacji  – przedstawiające współczesne aranżacje kultury, nauki oraz sztuki. Niesamowity widok z najwyższego poziomu zwiedzanego przybytku pozostanie na długo w pamięci naszej grupy wycieczkowej.

Korona stolicy czyli Zamek Królewski!
Tego dnia nie brakowało animuszu Pani przewodnik – zarówno podziwialiśmy spektakularne królewskie wnętrza jak i uzupełnialiśmy wiedzę o mniej znane wątki historii dotyczącej króla Poniatowskiego. Wspominaliśmy Ali-ego, jednego z nielicznych ciemnoskórych powstańców 44 roku oraz perypetie współczesnych czasów – sprzed dwóch lat, gdy wydobyto pradawne znaleziska przypadkowo odsłonięte na osuszonym dnie Wisły. Czy ten dzień w życiu Uczestników CIS-u można zaliczyć do udanych? Niechaj nieobecni – żałują…
Tekst Artur Mrozowski

Skip to content